Immunerősítés jógával és azon túl

gyomber_tea

Sziasztok!

Összeállítottam egy kis anyagot arról, hogy miért és miként hat a jóga az immenrendszeredre, hogyan növelheted aktivitását.

Szerintem pont aktuális :).

Immunrendszer erősítése jógával és azon túl

Segítek, hogy kicsit megérts miként is hat a jóga az immunrendszered működésére, és miért betegszenek meg ritkábban a jógagyakorlók.

Annyit előre elárulhatok: több síkon, mint mindig.

Immunrendszered egyik legfontosabb része nyirokrendszer, amely testet teljesen behálózó erek, a nyirokerek, hálózata, mely a vérerekkel párhuzamosan fut.

A nyirokrendszernek 2 fő feladatot kell ellátnia: egyrészt vissza kell juttatnia a véráramba a szövetekben felhalmozódott folyadékot, másrészt a kórokozók elpusztítása révén meg kell védenie a szervezetet a betegségektől.

A vérkeringési rendszerrel ellentétben viszont a nyirokerek “vakon” végződnek és a nyirokrendszernek nincs “pumpája” amely áramlásban tudná tartani a folyadékot. Az átszűrődött folyadék kb. 1/6-a azonban nem kerül vissza a véráramba, hanem szövet közti folyadék formájában a szövetek belsejében marad.

Na, ez a nyirok.

De hogy halad a nyirok a nyirokereken keresztül, ha egyszer nincs, ami “hajtsa”???

Itt léphet a jóga a képbe! A nyirok haladását a rendszerben a vázizmok összehúzódása, vagyis az izompumpa, biztosítja! Tehát ha használod a izmaid, áramlik a nyirok – ha meg nem, hát akkor bizony pang (sok ülés után “felvizesedett” láb pl.) A méreganyagok eltávolításában pedig a légzés egyértelműen fontos szerepet játszik!

Az ászanák még így támogatják az immunrendszer működését:

Az immunrendszer sejtekből, szervekből, szövetekből álló bonyolult rendszer, mely segít szervezetünknek a méregtelenítésben és védekező funkciót is ellát. 

Milyenségét ezen túl vérkeringésünk, és hormonjaink állapota is befolyáasolja.

A jóga azért képes hatékonyan és stabilan karbantartani az immunrendszert, mert a gyakorlatok hatásmechanizmusa pont ezt az összetett működést aktiválja, egyszerre hatva szerveinkre, nyirokkeringésünkre, hormonjainkra és sejtjeinek egészségére.

Általában nagyon jó immunerősítő, ha dinamikus módon gyakoroljuk a jógát. Ez lényegében azt jelenti, hogy egy-egy gyakorlatot nem tartunk ki tovább 20 mp-nél, vagy három-öt légzésénél.

 

Pránayama, légzőgyakorlatok az immunrendszer szolgálatában

A légzés a legfőbb energiaforrásunk, mégis tüdőkapacitásunkat általában csak 30%-ban használjuk. A légzőgyakorlatok olyan módszerek, melyekkel elérhető a légzés tudatosságának fokozása, a helyes légzés kialakítása, és melyekkel felébreszthető, aktiválható, tudatosan irányítható és szabályozható az életenergia. A légzőgyakorlatok gyógyhatásukról is ismertek, rendszeres és elmélyült gyakorlásuk számos betegséget szűntet meg. 

Immunerősítő légzőgyakorlatok pl.:

Immunerősítés egy egyszerű mudrával:

Miért és hogyan működnek a mudrák? Testünket energiapályák hálózzák be. A szervezet azonnal jelez, ha valahol elakadás vagy torlódás van, s az energiák nem tudnak szabadon áramolni. E pályák nagy része a kézen kezdődik vagy végződik, és – mint a talpon –, a kézen is megtalálhatók a testi kivetülések. A megfelelő ujjak összeérintésével egy idő után az akadály megszűnik, javul az energiaáramlás.

Immunerősítés: jobb kézen a hüvelyk és gyűrűsujjbegyet érintsük egymáshoz, és tegyük a mutatóujjat a hüvelykujjra (a köröm alá), napi 6×3 percig, de ne egymás után!

 

És milyen ászanákkal fokozható?

Számos ászana és gyakorlatsor képes a felsorolt hatások erősítésére, a teljességigénye nélkül például:

És még mennyi-mennyi gyakorlat :).

 

Mivel teheted még ellenállóbá immunrendszerd?

– Immunrendszert erősítő, ismertebb gyógynövényeink, növényeink, táplálékainkkal

 

Az anyag összeállításához felhasznált források: www.bhf.hu, www.jogapont.hu, www.purnam.hu

Címkék:
Tovább a blogra »