A pasik és a jóga

 A pasik és a jóga        

Kép forrása: www.peakshop.hu

Régen, Indiában, a jóga szülőhazájában nem volt mindenkinek lehetősége jógát tanulni. Szigorú szabályok vonatkoztak a tudás átadására, és sok követelménynek kellett megfelelniük a tanítványok szűk körének.

És ez a szűk kör mind férfiakból tevődött össze, csak nekik adták tovább a tudást a jógik, és ebből adódóan a klasszikus vonal, vonalak „gurujai” is mind férfiak voltak.

Egyre több a férfi oktató illetve jóga gyakorló, de főleg az USA-ban, Ázsiában. Egy 2013-ban készült amerikai felmérés szerint a jógázók kb. 25-30 százaléka férfi. Magyarországon is vannak neves férfi jógaoktatók, de ha bemész egy jógastúdióba, többségében vannak a nők, és valahogy a jógaterme is ezt erősítik. Mintha a nők felé nyitnának jobban. Persze ez lehet a felvevőpiac miatt, illetve a jóga spirituális háttere miatt is, nem tudom.

Az én óráimon is több a nő, ez alól néha-néha a Fitjóga kivétel, de nagyon ritkán.

Keresem miérteket, és találgatom az okokat, hogy miért kevesebb a pasi jógázó:

Kívülről úgy tűnhet, hogy egy egyszerű dolog, én is azt hittem, és ha csak nézem mai napig annak tűnik. Könnyednek, lazának, nem megerőltetőnek, de ki kell ábrándítsalak, hogy nem az.

Nagy kihívás benne az ellazulás, de nem szabad megfeledkezni a komoly izommunkáról sem.

 

A jóga előnye a férfiakra nézve

Nyilván valóan ugyanolyan pozitív hatásai vannak a pasikra is, mint a nőkre. Nem kérdés.

De mik is ezek?

A teljesség igénye nélkül, néhány csúcs szuper hatás:

És végül egy kis ajándék nektek, férfiaknak.

Hogy mi ez ez?

 A 10 legjobb jógapóz NEKTEK, FÉRFIAKNAK

A bemutatásra kerülő ászanáknak számos pozitív hatása van, természetesen nem kizárólag férfi pózok. Nők is végzik szép számmal őket órákon is, de ami miatt férfiaknak is ajánlom a mentális hatás, erőteljes energiák generálása, férfierő felélesztése és genetikai össztevők.

Ilyen genetikai és életmódbeli hatások a túledzettségből adódhatnak, amely során merevednek, rövidülhetnek izmok, az irodai munka során ugyancsak ugyanez figyelhető meg. Más a férfiakra irányuló terhelés és stressz.

Jellemzően a csípőjük és combhajlító izmuk, vállizmuk rövidült, merevebb. Ezek kompenzálását is könnyedén elérhetik az alábbi gyakorlatokkal.

Nem én gyűjtöttem össze őket, kölcsönvettem Szabó Orsolya fordítását, és ezt alakítottam át. (eredeti forrás és egyben a képek forrása is: http://active.com)

Uttanasana (Előrehajlás)

Nyújtja a combhajlítókat, vádlit és csípőt; erősíti a lábakat és a térdet. Ez a gyakorlat, bármilyen edzés bemelegítéséhez használható. Ha szorgalmas munkával összegyűjtöd és tárolod a feszültséget a fejedben, nyakadban és vállakban, egy idő után fejfájás, álmatlanság, elégtelen keringés és beszűkült tüdőkapacitás lehet az eredménye. A fenti gyakorlatot lassú, kiegyensúlyozott légzéssel végezd, ezáltal    csökkenthető a vérnyomás.

Adho Mukha Svanasana (Lefele néző kutya)

Nyújtja a lábfejet, vállat, combhajlító izmokat és a vádlit; erősíti a karokat, lábat és a hasizmot. A combhajlító izom és a csípő tartós merevsége gyakran okoz hátfájást. Nem ritka a vállak befeszülése sem. A lefele néző kutya oldja az említett területeket, miközben erősíti a felső testet. Ha napi szinten csak egy pózra van időd, legyen Ez!

Utkatasana (Szék póz)

Nyújtja a mellkast és a vállakat, erősíti a combot, a vádlit, a gerincoszlopot és a bokát. A szék póz apasztja a has zsírtömegét, megerősíti a combot, a lábszárat.

Támadóállás

Csípőnyitó, ágyéklazító, kar- és láberősítő póz A merev csípő is okozója lehet a derék- és térdfájásnak, és olyan sérüléseknek, amelyek miatt egy ideig le kell állni az edzéssel és a munkából is kiesel. Mindenképpen vedd be a bemelegítő gyakorlatok közé.

Virabhadrasana I (Harcos póz I)

Nyújtja a vállakat és a csípőt, erősíti a törzset és a lábakat. A Harcos póz ott nyújt, ahol egy férfinak leginkább szüksége van: a vállat, csípőt és térdet. Továbbá nagyobb stabilitást biztosít a térdnek.

 

Chatuspadasana (Vállhíd)

Ellazítja a mellkast, a nyakat, a gerincet és a csípőt. A bordaközi izmok és a bordakosarat körülölelő kötőszövet feszessége beszűkítheti a tüdőkapacitást. A híd póz nyitja a mellkast és lazítja a merev izmokat. Ha rendszeresen gyakorlod azt az ászanát, javul az általános fizikai teljesítőképességed és oldja a felső légúti blokkokat.

Dharunasana (Fekvő íj póz)

A csípőt, a vállat és a combot nyújtja, a hátat pedig erősíti. Ez az egyik legjobb stressz űző ászana. Az íj pózban megjelenik az izmok egyensúlyban tartása és csökken a sérülés veszélye.

Navasana (Csónak póz)

Erősíti a hasizmot, a gerincet, a karokat és a csípőhajlító izmokat. Azonkívül, hogy kiváló has- és hátizom erősítő, serkenti a pajzsmirigy és a prosztata működését.

Virasana (Hős póz)

Térd-, boka- és combnyújtó gyakorlat. Stabilizálja és erősíti a sérülékeny térdízületet és „beolajozza” a kötőszövet, futóknak kötelező.

Supta Padanghustasana (Fordított nagylábujj tartás)

Térdet erősítő, csípőt, combot, combhajlítót és ágyékot nyújtó ászana. Serkenti a prosztata működését és javítja az emésztést. Futóknak hasznos lehet a merev körteképű izom okozta isiász esetén.

Ráadás :

Savasana (Hullapóz)

Feküdj a hátadra, karok a test mellett. Hunyd le a szemed és lélegezz természetesen. Maradj így 2-3 percig és engedd meg minden izmodnak, hogy ellazuljanak és ráolvadjanak a talajra.

Felhasznált források: www.pest-aumjoga.hu, active.com

Tovább a blogra »