Jóga tiniknek? Furán hangzik?
Első pillantásra lehet, hogy meglepő, pedig egyáltalán nem fura párosítás, és szerencsére egyre elterjedtebb is.
Az teljesen nyilvánvaló, hogy a kamaszoknak és a gyerekeknek szükségük van a mozgásra. Remélem ebben mindenki egyetért.
Ennek ellenére egyre ritkábban sportolnak a fiatalok, a helyzet néha már kétségbeejtő. Gondolom, ebben sincs nagy tiltakozás. Hozzáteszem, itt természetesen nem a versenysportoló gyerekekről van szó, hanem az átlag fiatalról.
A kétségbeejtő jelző használatát nem érzem erősnek, hiszen a mai gyerekek idegrendszerének sokkal több ingert kell feldolgoznia, mint néhány évtizeddel ezelőtt, nagyobb a feléjük áramló információ mennyisége és sebessége, ehhez sokkal több mozgásra lenne szükségük.
Szemben az előzőekben leírtakkal, idejük nagy részét tantermekben vagy otthon a gép előtt üldögélve töltik, ennek kompenzálására a heti 5 testnevelésóra sem feltétlenül elég.
Kiváltképp, hogy a mozgásészlelésnek, a térérzékelésnek, az egyensúlyszervünk ép működésének az iskolai teljesítményben is kulcsszerepe van.
A kisgyerekeknél pedig a hintázás, a bukfencezés, az egyensúlygyakorlatok a koncentrációs készség fejlesztése mellett az agyféltekék helyes együttműködését, az idegrendszer fejlődését alapozzák meg.
A mozgásformák közül a fentiek miatt érdemes konkrétan megemlíteni a jógát is, hiszen ez mind az egyensúlyérzékelés, mind a koncentráció fejlesztésére alkalmas, emellett pont a kamaszkorban igen fontos törzsizmokat erősíti, és testtudati aspektusa révén a testképzavarok kezelésében is jó hatást érhet el.
A jóga túlzás nélkül minden korcsoport számára ajánlott, csecsemő kortól idősig. Ugyanakkor érdemes mindenki számára az életkori sajátságok alapján kialakított korcsoport szerinti jógaórát választania.
Gyermekeknél ez a következő:
Baba-mama jóga
0-8 hónapos korig
8 hónapos kortól 1 éves korig
1 éves kortól 3 éves korig
Gyermekjóga (bölcsis, ovis, kisiskolás)
4 éves kortól 7 éves korig
8 éves kortól 11 éves korig
Tini jóga
11 éves kortól 14 éves korig
14 éves kortól 16 éves korig
Felnőtt jóga (17-60 év)
Senior jóga (50 év felett, de manapság ez inkább 60 év)
Mi a különbség a felnőtt, a tini és a gyerekórák között?
Gyerekjóga sajátosságai (óvodás, kisiskolás kor)
Óvodáskorban (bölcsisként méginkább) természetesen ezek még inkább egy folyamatos mozgással kísért mesemondást jelentenek, amikor a gyermekek nem csak hallgatják, hanem el is játszhatják a meséket. Szerencsére rendkívül sok jógapózt neveztek el állatokról, így könnyű az egyes ászanákat (testtartásokat) a mesék kereteibe illeszteni.
A gyerekjóga órák alapját az állatutánzó mozgáselemek képezik, erre épülnek az egyes sorozatok és azok nehezített verziói. Az órákon a folyamatos mesemondás közben az oktató a helyes mozgást is irányítja. A gyerekjóga foglalkozásokon olyan gyakorlatokat végeznek, melyek során játékos módon komplex mozgásfejlesztés valósul meg.
A kisiskolás korban végzett jóga már ennél komolyabb, hiszen itt már a testnevelés órák keretében sem csupán játékkal találkoznak a gyerekek, de fontos hangsúlyozni, hogy a jóga ehhez képest kikapcsolódás, „ne munka, ne kötelező” legyen. Nagy szerepe van a változatosságnak, de itt már nagyon nagy sikerélmény lehet a gyerekek számára az is, ha egy pózt hétről-hétre sikerül tökéletesíteniük.
A szülők felelőssége az, hogy ne korlátozzák a gyermekek otthoni testmozgását, illetve jógagyakorlását. Hiszen akár gólyajárásban is eljuthatunk a hűtőig, vagy békaugrásban a fürdőszobáig. A szülők ezzel segíthetik gyermekeiket abban, hogy a gyerekek és fiatalok mindennapjainak része maradjon a mozgás.
Tinijóga
A tini jógaórák már inkább hasonlítanak egy felnőtt, dinamikus stílusú jógaórára, a fiatalok sajátos igényeihez igazítva. Egy oldott hangulatú beszélgetés, zene és dinamikus jóga kombinációja.
A tinijógaórák célja többek között, hogy a fiatalok újra megtapasztalják, hogy mozogni jó, valamint, hogy a fiatalok jól érezzék magukat a jógaórák alatt és után is.
Mindenki saját képességei és adottságai szerint végzi a gyakorlatokat, és abban igyekszik fejlődni. a versengés jó esetben nincs jelen a jógaórákon.
A jóga három szinten hat: testi, lelki és szellemi szinten, ez különbözteti meg sok más mozgásformától, ezért segíti a stressz tudatos kezelését, a megélt érzések és a testi változások tudatossá tételét, és az egészséges és magabiztos személyiség kialakulását.
A tiniknek a jóga, mint komplex életmód, életvezetési tudomány is lehet, amely segítséget nyújthat az élet más területein is számukra.
Bármennyire is hasonlít a felnőttek gyakorlásához, vannak olyan életkori sajátosságok, amiket mindenképpen figyelembe kell vennünk az órán:
- Testmozgásuk gyorsabb, mint a felnőtteké
- Változatosságot jobban igénylik
- Nyitottabbak az újdonságokra
- Más a testfelépítésük, testarányuk, mint a felnőtteknek
- Fontosak a bizalmat fejlesztő, együttműködést ösztönző páros gyakorlatok
- Motivációalapú gyakorlásról van szó
- Hangsúly van a magabiztosság, kitartás és önbizalom fejlesztésén, a testtudatosságon és az egészséges énkép kialakításán.
– Nincs versengés
Pár, az előzőekben megemlített hatása, amiről szerintem érdemes kicsit bővebben szót ejteni:
· Segít a helyes önértékelés kialakításában:
Felmérések szerint a fiatal lányok igen nagy százaléka nincs megelégedve a külsejével. “A jógagyakorlatok végzése – melyek egyik legfőbb feladata az elme és a test kapcsolatának javítása – egy kreatív és eredményes módja az egészséges testkép kialakításának” – mondja Elissa Gittes, a Pittsburgh-i Gyermekkórház orvosa, aki munkája során sokszor találkozik önértékelési zavarokkal küzdő tinikkel.
· Rugalmasabbá tesz
A rugalmasság kisebb mértéke a serdülőkor egyik velejárója. Ezt a kort a hirtelen “megnyúlás” jellemzi, mely során a csontok gyorsan nőnek, a csontokra tapadt izmok azonban nem követik ilyen gyorsan a változást, ami miatt a fiatalok izomzata feszesebb, mint a gyerekeké, avagy a felnőtteké. Ez fejfájáshoz és a test egyéb tájain jelentkező fájdalmakhoz és feszültséghez vezethet. A jóga viszont pont ezt a hiányzó rugalmasságot képes előidézni, visszahozni.
· Javítja a testképet, segít a helyes önértékelés kialakításában:
Mindenki ( főként a nők, lányok ) számára nehéz folyamatosan pozitívan látni saját testét, de különösen igaz ez a serdülőkön, akik komoly fizikai változásokon mennek keresztül és a hormonok is megnehezítik a dolgukat. A jóga segít nekik kapcsolatba kerülni a változásokkal, átalakuló testükkel, ami jobb közérzethez és testképhez vezet.
Elissa Gittes, a Pittsburgh-i Gyermekkórház orvosa, aki munkája során sokszor találkozik önértékelési zavarokkal küzdő tinikkel, a következőt mondta a jóga és kamaszok kapcsolatáról:“A jógagyakorlatok végzése – melyek egyik legfőbb feladata az elme és a test kapcsolatának javítása – egy kreatív és eredményes módja az egészséges testkép kialakításának”
· Csökkenti a stresszt, javítja a tanulási folyamatokat
A jógázás során végzett ritmikus légzés és nyújtások segítségével a fiatalok természetes módon szabadulhatnak meg a nap közben felgyülemlett stressztől és könnyebbülhetnek meg. Mindezt a légzés elmélyítésével, illetve a légzés és ászanák összehangolásával éri el.
Felhasznált források: IdeaFit.com, http://divany.hu/szuloseg/2015/04/27/tinijoga_nem_csak_ulunk_es_ommm-ozunk/
Képek forrásai: www.sudevijoga.hu, www. csaladhalo.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: