Jóga várandósan
kép forrás: www.babanet.hu
A “tornázzunk vagy ne tornázzunk ?„ a terhesség első 12 hetében kérdéskör sokáig megosztotta az orvosokat.
Ma már többségük egyetért, hogy ha nincsen probléma, akkor a kismamatorna bizony a terhesség legelejétől egészen a végéig jótékony hatású. Nyugaton már jó ideje, szerencsére már hazánkban is egyre elfogadottabb ez a nézet.
A terhes nőket rendszeresen figyelmeztetik arra, hogy kerüljenek bizonyos jógapózokat, mert ezek veszélyesek lehetnek a magzatra nézve. A legaggasztóbb tényezők között a magzati vérkeringésre gyakorolt negatív hatást és a túlzott szívdobogást említik meg, ugyanakkor most már biztos: egészséges, tehát alacsony kockázatú terhesség esetén nemhogy jót tesz a jóga a babának és a mamának egyaránt, de ráadásul a szülésre való felkészülést is nagyban segíti.
Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság ajánlása szerint a terhes nőkre ugyanazok óvintézkedések vonatkoznak, mint nem terhes társaikra – feltéve, ha a terhességnek nincs orvosi, nőgyógyászati komplikációja.
A várandóságot megelőzően aktív életmódot élők, a terhesség alatt is folytathatják a mozgást a terhességet megelőző értékekkel (gyakoriság, időtartam, intenzitás és mozgásforma). Természetesen ezek a babavárás előrehaladtával módosulnak, csökkennek.
Speciális jóga: a kismama jóga
Az első 8 hétben nem is igazán szükséges változtatni a korábban megszokott életvitel részét képező mozgásformán. Azonban a 9-12. hétig nem javasolják az intenzív mozgást vagy az olyan tevékenységeket, amikor az alhasi nyomás nő. Ilyenkor ágyazódik be a placenta és a statisztikailag ilyenkor a legkritikusabb a terhesség.
Kismamajóga adta előnyök:
NORMÁL JÓGAÓRA: Ha nem tudjuk igénybe venni, vagy nem vágyunk a kismama jógára
Sok helyen nincs külön kismama jóga, illetve nem szeretnének arra járni a vendégek, mert ha a terhessége előt is aktívan sportolt vagy jógázott, akkor azt kevésnek érezné az anyuka. Ilyenkor nyugodtan gyakorolhatja a megszokott normál jógát könnyítésekkel, változtatásokkal.
Ebben au időzakban kiemelt figyelmet kell fordítani a következőre:
Ülőunkát végző nem edzésben levőnőnél fokozatos fizikai állapotfejlesztést szükséges ebben az állapotban is.
A túlsúlyos vagy terhességi diabétesszel küzdő esetleg magas vérnyomásos hölgyek minden esetben konzultáljanak orvosukkal, mielőt elkezdenek rendszeresen sportolni.
Azok a várandósok, akik korábban aktívan végeztek eséseket, ütéseket tartalmazó sportokat, a magzat sérülése miatt a terhesség ideje alatt nem ajánlott folytatniuk, így pl. kosárlabda, síelés, jéghoki, búvárkodás, lovaglás.
A hátonfekvőtesthelyzetűgyakorlatokat kerülni kell a vénák esetleges elzáródása, keringési problémák elkerülése érdekében.
A várandósok edzésénél, jógájánál kerülendőa szobahőérsékletnél melegebb, párásabb közeg, illetve mindig figyelni kell a terhelés közbeni folyadékpótlásra.
Az egyik legjobb tanács, ami adató, hogy nagyon figyeljen magára, a babára, és az érzéseire, így tudni fogja, hogy mi a legjobb.
Fontos kiemelni, hogy ha valaki várandósan megy az órára, állapotát mindenképp jelezze az oktatónak óra előt.
Melyek azok az ászanák, illetve gyakorlatok, amik nem javasoltak várandósan?
Mi az, amit lehet?
kép forrás: www.atmacenter.hu
Gyakorlatok:
Nevesítve például:
Szülés utáni mozgás
Normál szülés esetén 4-6 (6-ot jvasolnak) hét eltelte után fokozatosan lehet ismét terhelni a szervezetet. Császármetszés esetén ez az időkitolódik 8-10 hétre.
Intenzitást tekintve a könnyű vagy közepes szintűterhelés a javasolt, amennyiben nem zavarja meg a szoptatást.
Szoptatás után fokozatosan emelhetőa terhelés, és bőíthetőa gyakorlatok fajtája. Szakszerűsegítség mellett nem lehet gond, és minél rövidebb időalatt visszanyerheti a kismama a szülés előti állapotát.
Hogyan segíthet a jóga a szülés után?
Segíti a méh, a hasi tájék és a medence természetes állapotának mielőbi visszaállításában.
Források: www. babanet.hu, www.atmacenter.hu, www.jogapont .hu