Azok a “fránya” hormonok és egyensúlyuk elérése a jóga segítségével… ez a téma.
Miért tartom fontosnak?
Mert (főként a nők esetében) nagyon sok embernél nincs rendben a hormonegyensúly, amit nagyon nehéz diagnosztizálni, megélni, és még nehezebb visszaállítani. Rányomja hatását a mindennapokra, önbizalomra, az élet számos területére.
Persze külön is taglalhatjuk a lelki okokat, a nőiességgel (férfiak esetében férfiassággal) kapcsolatos tudatos, vagy tudattalan problémákat, egy biztos: a jóga mindenképpen segít.
A hormonrendszer egyenetlen működése diszbalanszot jelent a testben és lélekben egyaránt, az ászanák is többszinten hatnak. Pontosan három, mert a tudatban is jelentős változásokat indítanak el, hiszen minden probléma gyökere ott rejtőzik.
Természetesen emberenként, életkoronként, élethelyzetenként változó milyen okok vezetnek a hormonrendszer zavarához, a jóga egységes megoldást nyújt rá.
Vannak természetes állapotok, amikor elkerülhetetlen a hormonrendszer felborulása, ilyen a serdülőkor, változókor, várandósság, szülés … De itt sem mindegy a változás mértéke, és a megélése, kiváltott hatások mennyiségi és minőségi összetétele. Ebben szerintem mindenképpen egyetérthetünk.
És vannak olyan esetek, amikor funkcionális zavar, vagy konkrét szituáció okozza a problémát: meddőség, PMS, menstruációs problémák, ciszták, gyulladások, párkapcsolati problémák, nőiességünk megélésévél kapcsolatos nehézségek, és egyéb „betegségek”.
A hormonrendszer a test hírközlő hálózata, mely meghatározza hozzáállásodat, érzületedet az élet helyzeteihez.
A jóga eszköztárában minden mirigyre találunk gyakorlatokat, és olyan gyakorlatokat is, amelyek a hormonháztartást egészében szabályozzák.
Kezdjük a legegyszerűbb kérdéssel, ami, ha nem is tudatosan, de a legtöbb hormonprobléma kiváltó okai között szerepel.
Azt írtam legegyszerűbbel, egyben meg is követem magam, hisz ha feltesszük magunknak a kérdése, meglátjuk: csak elsőre tűnik egyszerűnek, és a válasz evidensnek.
Mit jelent ma nőnek lenni? Mitől vagyok én NŐ? Minden nőtől más-más választ kapunk a kérdésre. Életkortól, tapasztalatoktól, kultúrától, személyiségtől.
Egy biztos! Mindenképp kihívás, éppen ezért törekedjünk magunkkal barátságba kerülni és belátni, hogy az élet hullámzó, változó. A nő életében sincs állandóság.
Változókor nem csak egy van a nő életében. Minden hónapban változunk és visszaváltozunk.
Mi okozhatja a hormonháztartás felborulását?
Modern életünk során életvitelünkből adódóan sok olyan tényező van, ami a hormonok egyensúlyát felborítja. Ilyenek pl.:
Az utolsó kategória, amely talán a legtöbb energiát, tudatosságot és felelősséget igényli tőlünk. Vannak olyan anyagok, vegyszerek, melyek szemben a fito- ösztrogénekkel, folyamatosan szennyezik környezetünket. Bekerülve a levegőbe, vízbe, táplálékba, xeno (nem természetes)- ösztrogéneket termelnek. Ezek a nem természetes ösztrogének aztán nagyon lassan bomlanak le és végül újra visszakerülnek a saját testünkbe. Az emberi szervezetben pedig folyamatosan megzavarják a hormonháztartást, pl.: dohányárú, tartósítószerek, műanyag palackok, kozmetikai szerek, szmog, elektroszmog, hormonkészítmények, és még jópár tényező.
De a többi pont is elenyészőnek tűnhet, pedig hihetetlen „erejük” van. Nézzük meg, ha folyamatos stressznek vagyunk kitéve a mellékvesék kifáradnak, ami a többi mirigyre is kihat. Ha cukor és szénhidrát dúsan étkezünk a hasnyálmirigy egy idő után nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni a cukor feldolgozásához. Fontos, hogy úgy étkezünk, hogy a bevitt tápanyagok támogassák a hormonrendszerünk működését.
Jóga technikák az egészséges hormonokért
A jóga az embert szinergikusan fejleszti, mindezen hatásokat egyszerre fejti ki, úgy hogy ráadásul ezek a hatások egymást erősítik. A gyakorlatok lassan, folyamatosan, de nagyon hatékonyan és tartósan fejlesztik az embert, mint lényt
Nőknél a hormonháztartás szabályozásában fontos szerepe van a belső karoknak, a belső comboknak és az alsó has erősítésének, így ezekre a területekre is különös figyelmet kell fordítani a jóga órákon.
Számos statikus és dinamikus gyakorlat létezik, melyekkel felváltva nyújtjuk majd összenyomjuk a mirigyek területét, vagy nyomást helyezünk rájuk, így stimulálva azokat.
Nincsenek csodatechnikák és külön erre kifejlesztett pózok, csak célirányos használatuk van jelen, légzéssel kombinálva. Ilyenek lehetnek: pillangó, fekvő pillangó, macska, füzérpóz, galamb, íjtartás, terpeszes és zárt lábú előrehajlások, és még sok egyéb.
Órán, sőt egész nap is végezhetjük az Ujjayi légzést, mely stresszoldóan hat, ezen felül segít a belső hőt fenntartani, méregtelenít és a pajzsmirigyet is szabályozza.
A meditációnak pedig főként a stresszoldó és általános gyógyító hatásán keresztül érezhető a pozitív hozadéka.
Gyermekáldásra várva, egy speciális terület
Amikor egy nő gyereket szeretne, fontos, hogy ráhangolódjon a fogadására, hogy kommunikáljon a születendő picivel, hiszen az egész történet róla szól. Ha ez nem, vagy nehezen megy neki, akkor félelem, stressz lehet a háttérben, amivel érdemes foglalkozni, mert a tudatalatti félelem és a stressz leállíthatja/nehezítheti a gyerekvállalásért felelős szervek egészséges működését.
A termékenység fokozó jóga speciális formája a jógának. A nők alhasi véredényeinek megmozgatásával a meddőségi problémák kezelésében nyújthat hatékony segítséget. A hatására javul a vérkeringés, és ezzel párhuzamosan a hormonháztartás működése.
A meddőség kezelésére kiegészítő terápiaként alkalmazható. Alternatív gyógymód, ami segítséget nyújthat az okok kezelésére.
Hát, valahogy így áll össze a kép a hormonok szerepéről, és a jóga hatásairól :).